Ми розмовляємо з Володимиром Схоляхо чемпіоном світу, чемпіоном Росії, призером багатьох міжнародних змагань, майстром спорту міжнародного класу з бодібілдингу, майстром спорту міжнародного класу по важкій атлетиці.
Коли Ви почали займатися бодібілдингом?
Ну, це другий етап у моєму житті. Спочатку я займався важкою атлетикою, займався серйозно, на високому рівні одержав розряд міжнародника зі штанги. Але, на жаль, у 1988 у мене була травма, і мені довелося розстатися з важкою атлетикою.
А через що відбулася травма?
На тренуванні, коли я піднімав штангу, у мене вивернулася рука. Серйозно травмувався суглоб. Після цього я не міг повернутися у важку атлетику і займатися на тім же рівні, на якому був.
Як Ви відчували себе, коли перейшли в тільки «початківець» бодібілдинг?
Щодо «починаючого» можна посперечатися. Бодібілдинг був завжди, тільки тепер він став більш офіційним. Перший офіційний Чемпіонат Союзу проходив у 1989 році в Ленінграді. Виступав я вже на другому чемпіонаті. Спустя рік з початку тренувань я виконав майстра спорту. У бодібілдинг я прийшов, як готовий матеріал, залишалося щось доліпити, скорегувати і вийшов готовий культурист. Тому мені в цьому відношенні було легше. Знову ж, я був дорослий, у мене було спортивне утворення, великий стаж роботи, тобто стаж тренувань. Важка атлетика і
бодібілдинг дуже близькі, вони розрізняються тільки метою, отже методикою. А так це все залізо!
чиВиступаєте Ви зараз?
Я не виступав з листопада місяця 2004, через травму плеча. Ну а до цього виступали дуже активно турніри в Брянську, Самарі, Москві, різні міжнародні змагання, незабаром , можливо, знову вийду на змагальний поміст.
Хто був Вашим основним суперником?
На різних змаганнях по-різному. Адже брати участь постійно в турнірах не під силу жодному гарному атлету. Хтось виступає, а хтось у цей час готуватися до більш важливого турніру. Тому з основними суперниками ми перетиналися на великих змаганнях. Це Яшанькин Олександр, Іванов Костянтин, Горошко Ілля гідні супротивники і відмінні спортсмени.
Що Ви можете сказати про суддівство? Чи правда що бодібілдинг дуже суб'єктивний вид спорту?
Це теж присутнє. Змагальний бодібілдинг досить вузький, у ньому, як і скрізь, є й особисті взаємини, серйозна конкуренція, як між атлетами, так і між тренерами. Питання ці досить серйозні, багатограні. На даний момент у Росії суддівство знаходитися на задовільному рівні. У будь-якому випадку є суддівська колегія, і якщо видно, що людина явно засуджує, то він віддаляється надовго, а може бути й назавжди.
Що є для Вас вищою метою в бодібілдингі?
Вищою метою вважаю виступ на «Олімпії». Ну, виграти це питання може бути навіть десь і незбутній, повторюю, може бути, а брати участь хотілося б, крім того є різні попередні турніри, що теж є серйозним іспитом.
Розповісти, будь ласка, про побудову Вашого тренувального процесу, ролі харчування для атлета, що змагається.
Якихось сверхсекретів у мене немає. В основному це всім відомі схеми, роками вироблені під себе. Намагаюся частіше тренуватися, і небагато за часом. Тут допомагає специфіка стажу тренувань, досвід, та й вплив на м'яз відбувається юшці в більш короткий термін. Я знаю, що підходить саме мені, знаю властивості організму, виходячи з цього і займаюся. Деякі проводять тривалі тренування, але мені це не підходить, може бути навіть у чисто психологічному плані. Харчування. Тут я не те, що себе обмежую, просто звик уже харчуватися правильно. Знову ж всі індивідуально, практично не їм простих вуглеводів, мало жирів, смаженого. Звичайно, різні спортивні добавочки, вітаміни, люблю і з задоволенням їм фрукти.
Багато хто копіюють тренувальні програми в серйозних культуристів, чи підходить тренувальний режим виступаючого атлета звичайній людині?
У такому підході є тільки один плюс це те, що люди чогось шукають, до чого прагнуть, але мінусів тут більше. Юні спортсмени зацикливаються на «чемпіонських програмах», боячись відійти від них хоча б на крок, у підсумку звичайно результат жалюгідний вони кидають бодібілдинг, розчарувавши в ньому. Так, шукати треба, але не копіюючи, а підбираючи програму під себе. Не усім усі підходить, кожний індивідуальний, потрібно знайти те, що працює найбільше ефективно для тебе.
Як Вам дається змагальне «сушіння»?
Це тяжеленький етап! Обмеження серйозні, та й вік потроху позначається. Але якщо серйозно настроїться, те врабатываєшься в програму, і далі вже не так важко. Крім того, сушіння період найсильнішої нервової напруги, концентрація витрачених у міжсезоння зусиль, етап, від якого в остаточному підсумку залежить успіх виступу.
Розповісти про роль близьких у житті професійного спортсмена
У мене є близькі люди, яких я дуже люблю прекрасна дружина і чудова дочка. Доня ще мала, а дружина дуже допомагає. Це і моральна підтримка, і обслуговування, харчування, знову ж. Іноді шкодує, бачить, як непросто мені даються деякі етапи підготовки. Ну і звичайно розуміє, що бодібілдинг невід'ємна частина мого життя, від якої я не можу не тільки піти, а без який я навіть себе не представляю.
Чим займаєтеся у вільний час?
Так у тому-то і проблема, що вільного часу практично немає. Намагаюся, звичайно, приділяти побільше увагу родині, якось відвернутися, розвіятися, у кіно сходити, погуляти разом.
На Вас складно не звернути уваги, як інші люди Вас сприймають?
Іноді робиш вид, що не зауважуєш, а в загальному намагаюся не звертати уваги на косі погляди. Часом, якщо показуєш себе, якось демонструєш, тоді звичайно люди сприймають агресивно. Але частіше зауважую, що щелепи відвисають, особливо в тих, хто вперше в житті це бачить, і особливо якщо я в гарній формі.
Які рекомендації Ви можете дати новачкам?
Саме головне це стабільність у заняттях. Три рази в тиждень значить три, п'ять разів значить п'ять. Друге це максимальне обмеження самодіяльності, підійти до тренера, поговорити, потренироватися з ним, нехай він підбере методику, поставить техніку, складе план харчування. Це всі значні речі, що в остаточному підсумку приводять до успіху в заняттях. Отут така справа, що поспіх не потрібна, процес набору м'язової маси сам по собі довгий, неспішний, не треба форсувати події. Ще один момент, про яке варто сказати це люди, що не прагнуть до екстремального розвитку м'язів, їм важливе поліпшення самопочуття, загального психофізичного стану, тут кваліфікований тренер необхідний, а якщо людина бачить ще і візуальний результат, те ще більше окриляється, з'являється стабільно стійке бажання займатися.
Кого Ви вважаєте самим видатним культуристом?
Арнольда. Арнольда Шварценеггера. Може зараз він і здається мілкуватим, у порівнянні з діючими чемпіонами, але мені він симпатичний як серйозна, цілеспрямована людина. Адже він домігся серйозних успіхів не тільки в спорті, але й у кіно, політиці, багато робить для розвитку дитячого спорту по усьому світі. А взагалі я собі кумирів не роблю, кожна людина повинна мати мету, на когось дорівнювати, але жити своїм життям.
Як Ви думаєте, які на даний момент тенденції в бодібілдингі? Яким він буде років через сорок?
Він і зараз постійно міняється. Думаю, буде таке ж прагнення до м'язової маси, що іноді йде на шкоду якості. Будуть з'являтися всі нові види спеціальних добавок, корисних не що тільки займається, але і звичайним людям. Людина в повсякденному житті практично не приділяє увагу своєму здоров'ю, а це чревате многим наслідками, їсть занадто багато вуглеводної і жирної їжі, а білка мало. Але,звичайно, в усьому слід дотримуватися міри.
Побажання нашим читачам.
Відірватися, нарешті, від диванів, телевізорів, нескінченного ремонту машин і прийти в тренажерний зал. Чим частіше ми будемо бувати в залі, тим менше ми будемо знаходитися в лікарні й аптеці. Тренажерний зал найефективнейший засіб, що гармонійно розвиває людини, причому у всіх напрямках. Сполучайте аеробні й анаеробні навантаження, загалом, займайтеся, вкладаєте свою працю в себе, а це, повірте, найкраще вкладення у Вашому житті.
Джерело: http://www.ifitnes.ru/journal/j01/int_v.html (переклад)
|