Як оцінювати змагання з фітнесу
Уведення.
Суддям варто постійно пам'ятати, що вони оцінюють жіночі змагання з фітнесу, а не з бодібілдингу. Демонструємі в жіночому бодібілдингі мускулистість, венозність, рельєф м'язів і відсутність жирового прошарку вважаються неприпустимими у фітнесі і заслуговують зниження оцінки.
Загальне представлення Судді повинні брати до уваги поставу спортсменки увесь час, поки вона знаходиться на сцені. Усім своїм видом і поставою вона повинна демонструвати впевненість у собі. Це особливо відноситься до моментів, коли спортсменка стоїть вільно, і при виконанні поворотів.
Спортсменці не слід стояти напруживши, зігнувши руки в ліктях і демонструючи мускулистість. Розслаблена поза означає, що учасниця стоїть прямо, голова і погляд спрямовані перед собою, плечі розгорнуті, груди вперед, живіт утягнуть, ноги разом, руки розслаблені і вільне опущені уздовж тіла.
При виконанні поворотів застосовуються ті ж правила. Снову, поза пряма, голова і погляд спрямовані перед собою, плечі розгорнуті, груди вперед, живіт утягнуть, ноги разом, руки розслаблені і вільне опущені уздовж тіла.
Раунд 1. «Бікіні». У цьому раунді спортсменки викликаються на сцену один по одному номерів і вистроюються в одну лінію. На прохання судді вони виконують повороти на 90o, спочатку всі разом, потім по групах не більш 5 чоловік. Усі судді оцінюють усі положення учасниць, а не тільки ті, про які попросив один суддя.
Оцінюючи повороти, суддя повинний усвідомлювати, що тут спортсменка представляється комплексно.
Насамперед, суддя дивиться на атлетичну статуру. Починають оцінювати з голови. Просуваючи нижче, бере до уваги весь фізичний вигляд: волосс і красу обличчя, загальний розвиток мускулатури, збалансований, симетричний вигляд; стан шкіри і її тонус, здатність спортсменки піднести себе з упевненістю, гордістю і грацією. Фізична краса оцінюється з урахуванням рівня загального м'язового тонусу, досягнутого завдяки атлетичним вправам. Групи м'язів повинні мати тонкий рівний шар підшкірного жиру. Тіло не повинне бути ні занадто мускулистим, ні занадто худим, з відсутністю границь, що кидаються в очі, між м'язами. Оцінка знижується за чи мускулистість худорбу.
Приймається в увагу тонус і гладкість шкіри. Шкіра повинна бути гладкої, здорової на вид, без целлюлита. Обличчя, зачіска і макіяж доповнюють загальний вид, що представляється спортсменкою, фігури.
Раунд 2. Довільна програма У цьому раунді спортсменка виконує довільну програму під музичний уривок тривалістю не більш 2 хвилин.
Снову суддям представляється «повний пакет», що включає виступ з моменту, коли спортсменка з'являється на сцені, до моменту виходу.
У цьому раунді судді повинні пам'ятати, що судити потрібно тільки довільну программу, а не фігуру.
Від учасниць судді очікують гарної хореографічної підготовки, творчого підходу і виконання у швидкому темпі.
Хоча раунд не має на увазі виконання обов'язкових рухів, програма повинна містити в собі:
1. Елементи СИЛИ наприклад, вправи «упор на підлоги на обох руках»:
а) уперед разом («куточок»),
б) вперед у сторони, віджимання на одній руці (акробатичні рухи типу «сальто вперед» і назад, «колесо» не вважаються силовими вправами). Судді візьмуть до уваги кількість силових вправ, ступінь їхньої складності і їхня розмаїтість.
2. Елементи ГНУЧКОСТІ наприклад високі махи ногою вперед і убік, а також «передній» і «бічний» (звичайний) шпагати. Судді візьмуть до уваги кількість вправ на гнучкість, ступінь їхньої складності і їхня розмаїтість.
ШВИДКІСТЬ і темп виконання демонструють ступінь тренованості серцево-судинної системи і витривалості. Наприклад, якщо два виступи містять однакову кількість однотипних рухів на силу і гнучкість, з них виконане в більш швидкому темпі вважається більш складним, якщо рухи добре виконані. Снову суддя оцінює «повний пакет» (враження в цілому), а не суму окремих рухів. Програма повинна мати елементи видовищності, властиві особисто кожній спортсменці. В остаточній оцінці кожної учасниці судді враховують особистість, харизму, шарм поряд з почуттям ритму, що повинні відігравати важливу роль у фінальному розміщенні спортсменок по місцях.
Раунд 3. Фінал. У цьому раунді 6 фіналісток у бікіні і на високих каблуках викликаються на сцену один по одному номерів і вистроюються в лінію. На прохання судді виконуються повороти на 90o.
Ця частина раунду оцінюється по тим же критеріям, що і раунд 1 «Бікіні».
По закінченні порівнянь учасниці переодягаються в костюм для довільних програм і виконують їх під музичний уривок по своєму виборі тривалістю не більш 2 хвилин. Ця частина раунду не оцінюється.